Patláma paprťála škandalóznych štrnásť miliárd korún

Autor: Matej Hlôška | 23.7.2013 o 9:10 | Karma článku: 16,18 | Prečítané:  3633x

V predchádzajúcom blogu sme konštatovali, že spoločnosť Hewlett-Packard dosahuje na Slovensku pozoruhodné obchodné úspechy. Za uplynulé tri roky získala od štátu kontrakty v hodnote 72 miliónov EUR. Aby sa ďalšie významné IT spoločnosti necítili ukrivdene, hodili sme si aj ich do tabuľky a neverili sme vlastným očiam.

Po zoradení najvýznamnejších IT hráčov sme vybrali pätnásť tých, ktorí od januára 2011 nakontrahovali najväčšie zmluvy so štátom. Z porovnania a sumarizácie kontraktov, zverejnených na portáli Centrálneho registra zmlúv, vyšla víťazne spoločnosť Datalan, ktorá má zmluvy v hodnote 128 miliónov EUR. Druhé miesto obsadila firma Hewlett Packard a tretí je Ditec.

Ak spočítame hodnoty zmlúv vybraných spoločností za obdobie od 1.1.2011 do súčasnosti, dostaneme pozoruhodnú sumu. 470 miliónov EUR z našich daní a eurofondov. To je v korunách štrnásť miliárd. V porovnaní s týmto číslom je napríklad tohoročný rozpočet rezortu kultúry len polovičný. Ročne teda zhltne táto búrlivá „informatizácia" 189 miliónov, čo je už porovnateľné s rozpočtom ministerstva kultúry.

statistika_dnes002.jpg

Človek sa až čuduje, prečo sa takéto astronomické  investície do informatiky neprejavujú v zlepšení služieb štátu vo vzťahu k občanom a podnikateľom. Možno preto, že každý rezort, každá štátna organizácia sa hrá na svojom piesočku. Takže namiesto potrebnej integrácie informačných systémov, ich vzájomnej kompatibility, sa každá organizácia uberá iným smerom a narastá entropia. Namiesto toho, aby sa napríklad systémy daňového riaditeľstva a zdravotných poisťovní dokázali medzi sebou dohovoriť, beháme stále s papiermi ako za starých čias. Pri miliardových investíciách do informatizácie je pretrvávajúca existencia napríklad inštitútu „ohlasovacej povinnosti" jednoducho neprijateľná.

Je naozaj načase, aby vznikol úrad, ktorý by informatizáciu štátu riadil centrálne a samozrejme koncepčne. Nazvime to napríklad „Ministerstvo informatizácie a rozvoja technológií".

P.S. Autor rozhodne nie je priaznivcom silného štátu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?