Informatizácia štátu z pohľadu jednoduchého človeka z dediny.

Autor: Matej Hlôška | 6.2.2013 o 14:16 | (upravené 6.2.2013 o 14:22) Karma článku: 11,76 | Prečítané:  1094x

Štát vyberá dane a zo získaných peňazí poskytuje služby. Na to, aby služby zodpovedali súčasným požiadavkám ako i výške vybraných daní, by mali pomáhať aj informačné technológie. Tie by mal štát nakupovať po dôslednom plánovaní a výbere s dôrazom na aktuálnosť softvéru i hardvéru a hospodárnosť nákupu.

Budem citovať vládnu Stratégiu informatizácie spoločnosti z roku 2004. Informatizácia je tu definovaná ako „koncepčne riadený proces smerujúci k maximálnemu využitiu potenciálu ponúkaného informačnými a komunikačnými technológiami vo všetkých relevantných oblastiach spoločenského, politického a hospodárskeho života.“ Takto si predstavujem, že by veci mali fungovať. Výsledkom rozumného a hospodárneho nasadzovania informačných systémov by malo byť podľa Stratégie

  • Zvýšenie spokojnosti občanov, podnikateľov a ostatnej verejnosti s verejnou správou.
  • Elektronizácia procesov verejnej správy.
  • Efektívnejšia a výkonná verejná správa – štát bude stáť menej.
  • Zvýšenie kompetentnosti verejnej správy.


Aká je realita? Pravý opak. Každoročný kolaps webu Daňového riaditeľstva, nefungujúce a meškajúce služby, nárast papierovej byrokracie. Laik by čakal, že prvá vec, ktorú štát pomocou IT vyrieši, je komplexný register obyvateľstva. Teda databáza osôb, ktorá v sebe integruje základné osobné údaje, kontaktné údaje a dôležité dáta týkajúce sa daní, zdravotného poistenia a podobne. Ak by sa základné dáta zdieľali medzi úradmi elektronicky, chorý človek by sa liečil v posteli, živnostník by zarábal peniaze a zamestnanec by trávil čas produktívne v práci. Zatiaľ však robíme kuriéra úradníkom.

Z pohľadu mňa, ako drobného živnostníka, je trestuhodná najmä oblasť výberu daní a odvodov do poisťovní. Proces, ktorý by mohol prebiehať automaticky, bez účasti daňovníka a poistenca však u nás hraničí so šikanovaním. Ak sa v procese daňovník dopustí chyby, nastupujú sankcie - táto stránka systému samozrejme funguje bezchybne.

Denne používam výpočtovú techniku už od roku 1989 a pár počítačov a periférií mi už prešlo rukami. Pomáhal som odstraňovať vírusy na neziskovom portáli viry.cz. Pár tisíc staníc zbavených infiltrácie nie je málo. Absolvoval som aj niekoľko výberových konaní na nákup hardvéru. Ešte som sa však nestretol s profesiou či človekom, ktorý by na svoju prácu potreboval desktop za 2000 eur.  Myslel som si, že taký človek pracuje niekde na astrofyzikálnom ústave kde modeluje vznik vesmíru. Mýlil som sa. Náročné výpočtové úlohy riešia napríklad aj slovenskí policajti v Kúpeľno – rehabilitačom ústave Ministerstva vnútra Slovenskej republiky BYSTRÁ v Jánskej doline.  Za 2203.20€ s DPH si tam kúpili „PC, monitor, myš, klavesnicu“. S cudzieho krv netečie.

Ak sa pri nákupe tak banálnych vecí stretávame s predraženými, nekoncepčnými investíciami, ako to potom asi vyzerá pri nákupe väčšieho počtu hardvéru a náročných informačných systémov? A zaujíma to vôbec niekoho? Mňa a mojich blízkych áno. Inteligentný dopravný systém za 150 milionov, Mokys, eGovernment, Informačný systém spojenej daňovej a colnej správy a ďalšie mňamky si pripomenieme v nasledujúcich blogoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?