Obstarávanie kancelárskej techniky, alebo Z cudzieho krv netečie

Autor: Matej Hlôška | 21.2.2013 o 8:33 | (upravené 21.2.2013 o 9:18) Karma článku: 20,23 | Prečítané:  9537x

Minule sme si okrem iného zažartovali o náročných výpočtových úlohách, ktoré riešia policajti v Jánskej Doline. Nechtiac sme tak vyvolali zásah do už zverejneného predmetu obstarávania. Spôsob zverejňovania objednávok, zmlúv a faktúr sa tak aj s ohľadom na možnosť kedykoľvek manipulovať s údajmi javí ako nedostatočný. Ukazuje sa, aké dôležité je poctivé a presné uvádzanie predmetu a rozsahu objednávania. Infozákon, i keď nie dokonalý,  nám umožňuje aspoň pootvoriť dvere do miestnosti, kde sú ukryté indície o rozsiahlom plytvaní, amatérizme, nezodpovednosti a bohorovnosti volených činiteľov, politických nominantov ako i kadejakých referentov. Skôr, než sa pustíme do väčších tém, kde lietajú naše ťažko zarobené milióny, pozrieme si príklady šafárenia malého rozsahu v štátnych organizáciách. Neskúmam pri tom, či sa plytvá priamo peniazmi zo štátneho rozpočtu, eurofondov,  alebo si na luxusnú kancelársku techniku jednotlivé pracoviská zarobili nejakým grantíkom.

Časť objednávok, zmlúv a faktúr zverejňujú organizácie či už na stránkach príslušných rezortov, alebo na Centrálnych registroch zmlúv a verejného obstarávania.

Tam napríklad nadobudneme podozrenie, že Slovenská republika buduje ústredné výpočtové stredisko pre NASA alebo NATO (neviem presne) na Ústave špeciálneho zdravotníctva a výcviku MO SR Lešť. Nepriamo o tom svedčí rozsah nákupov a opráv výpočtovej techniky. Zároveň sa z faktúr dozvieme, že firmám IBM, Microsoft a Hewlett Packard rastie na lazoch pod Poľanou konkurent - digitálny gigant Pematrans-Korytárky-živnostník, občas s.r.o. - exkluzívny dodávateľ pre stredisko Lešť. Za dva roky fakturoval 71 tisíc EUR. Je radosť podnikať, keď som exkluzívnym dodávateľom pre štát. Z osobnej skúsenosti viem, že riaditeľ ústavu v Lešti, brigádny generál Maslík (nastúpil do funkcie v lete 2012) je človek s mnohostrannými vedomosťami, inteligentný a rozhodný. Mohol by si preto  na nákupy posvietiť. Oprava PC nemôže stáť 2310,36€ ani 455,16€, pán generál. Nové PC stojí od 250€. Oprava notebooku nemôže stáť 455,16€ lebo je to cena za nový, dosť dobrý notebook. Ak išlo o opravu väčšieho množstva techniky, musí to byť jasne napísané. Ten, kto pre ústav robí nákupy, by mal vysvetliť jednotlivé objednávky a faktúry. Mne ako daňovému poplatníkovi takto formulované a ocenené zadania nestačia.

Corel011.jpg

Vybrané opravy a nákupy. Za 18761 EUR sa dá kúpiť 45 nových PC aj s monitormi. Alebo 40 notebookov.

Opustíme teraz Oremov Laz a spolu navštívime moju rodnú Bratislavu. Tam je toho totiž najviac. Napríklad Výskumný ústav potravinársky. Tam sa musia brodiť po pás v eurobankovkách. Je to zrejmé zo spôsobu, ako nakupujú kancelársku techniku Ak sa dá kúpiť solídny kancelársky počítač za tri stovky, oni si kúpia za sedem stovák. Myši sa aj v roku 2011 dali kúpiť za 10€, ale však za cudzie si dožičíme myšičku za 30€. Ak sa bežné monitory predávajú za stovku, na ústave musia mať za 226€. Ešte aj nákup 32 GB USB kľúča sa podarilo predražiť. Namiesto 20€ si vybrali tri krát drahší. To isté platí pre klávesnicu. Za cenu skenera mohli mať multifunkčné zariadenie s laserovou farebnou tlačou. Urobil som si vlastný prieskum trhu a za 10 minút som ušetril 3270 EUR. Takýto prieskum mal ale robiť niekto na ústave a nie nadšenec z Veľkej Lehôtky.

Takto je to takmer všade a týka sa to takmer každej faktúry za kancelárske zariadenia. Tie nákupy robia konkrétne osoby za naše peniaze. Nie som včerajší, v roku 1991 som ako študent piateho ročníka na Katedre geológie a paleontológie PriF UK dostal poverenie od vedúceho katedry, zaobstarať dobrý počítač za rozumnú cenu. Išlo o vôbec prvé PC pre spomínanú katedru, keď v rámci celej geologickej sekcie boli asi len 2 PC, každý za astronomických 200 tisíc korún. Nepočítam kadejaké XT, PMD a Didaktiky. A od tých čias som ešte pár kusov výpočtovej techniky zaobstarával. Či už pre štátne organizácie, alebo súkromné korporácie. Začínam postupne chápať, prečo je napriek (ale i vďaka) rastúcemu daňovému a odvodovému zaťaženiu stále nedostatok peňazí na chod štátu. Štát nie je schopný dobre gazdovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?