IT Borci na ministerstve spravodlivosti

Autor: Matej Hlôška | 27.3.2013 o 8:00 | (upravené 10.4.2013 o 10:44) Karma článku: 17,67 | Prečítané:  9182x

Žiadne veľké škandály. Tu sto EUR, tam bez eura desaťtisíc, všetko v súlade so zákonom, internými predpismi, ibaže v rozpore so zdravým rozumom. Zabudnite na hospodárnosť, zabudnite na koncepciu. V rezorte spravodlivosti sa obstarávanie informačných systémov robí salámovou metódou. Treba zahmlievať, občas niečo nezverejniť, niečo zase porozhadzovať po portáloch a skryť do ponorených odkazov. Vítajte v seriáli na pokračovanie o Ministerstve spravodlivosti s vyše dvadsaťčlenným kolektívom informatikov, ktorému šéfuje Vladimír USB Ivantyšyn.

Uvádzam pár príkladov. V súhrnnej správe verejného obstarávania za tretí kvartál 2012 sa napríklad dozvedáme, že servis a rozvoj systému SUP bude stáť nie viac ako 9.999 EUR (10.000EUR je magická hranica, keď už je povinné výberové konanie). Systém SUP (pozor na zámenu so SAP) je natoľko exotický, že mu budeme venovať zvláštny blog. Garantujem veľa zábavy. Súhrnnú správu za štvrtý kvartál sa mi napriek snahe nájsť nepodarilo, no našiel som nejaké veci k marcu 2013. Správne, 9.999 EUR už vsiaklo a treba myslieť na budúcnosť. Zmluva o servise a rozvoji aplikačného programového vybavenia SUP znie tento krát na 24.120EUR. Plus kopa dodatkov len v tomto roku. Načo dodatky k zmluve s firmou, ktorá rezortu procesných chýb a prieťahov spravodlivosti dodáva ten istý, mierne modernizovaný softvér už dobrých 15 rokov?

Poďme na iný príklad. Firma Microcomp sa podieľa na geniálnom zabezpečovaní potrieb súdov počítačovými zostavami, kopírkami a tlačiarňami . Na internete je tlačiareň za  1656 EUR. Microcomp ich predáva za 1957,20 EUR. Rozdiel len tri stovky. Aké hospodárne! Ale to zďaleka nie je všetko. O týždeň na to, na ten istý súd dodáva tá istá firma počítače, monitory, tlačiarne za 9852,00 EUR s DPH !!! Prečo sa dodávka rozdeľuje? Žeby niekto zabudol objednať všetko naraz? Tak určite. A samozrejme nikde nenájdete nejakú zmluvu či objednávku.  Minimálne na centrálnom registri zmlúv toto nenájdete. ... medzitým sa chýr o ohromnej tlačiarni rozšíril na celý rezort, lebo Microcomp dostal požiadavku na ďalšie 3 kusy v priebehu troch dní. Rovnaká suma, len tlačiareň zrazu nie je vyšpecifikovaná, v treťom prípade je to opäť tá istá suma a tlačiareň je aspoň označená ako HP. Predraženie oproti internetovej cene bude asi skrývať nejaký luxusný servis a hotlajn. Ale zmluva žiadna, tak to nevieme posúdiť. Microcomp a jeho tlačiareň HP sú skratka na roztrhanie.

Poďme ďalej – čo tak pozoruhodné faktúry od spoločnosti DWC s.r.o, adresované priamo Ministerstvu spravodlivosti? Budeme sa im venovať podrobne v nasledujúcich blogoch. Teraz spomenieme len jednu zmluvu, ktorá sa množí delením. Táto je na sumu 45.240UR bez DPH. O tri mesiace sa zmluva mení o dodatok, kde dojde k rozdeleniu sumy na 25.200EUR bez DPH za „licencie“ a 20.040EUR za servisné služby. Prečo?

Čo na to generálny riaditeľ sekcie informatiky a riadenia projektov Ing. Vladimír Ivantyšyn? Čo na to minister Borec? Čo na to Úrad pre verejné obstarávanie a Najvyšší kontrolný úrad? Dáme podnety na preskúmanie a budeme vás informovať.

 

Oprava a ospravedlnenie.

Pri porovnávaní cien tlačiarne HP LaserJet Enterprise 700 M712 na internete s cenou pri obstarávaní som uviedol neúplný údaj, čo vyvolalo dojem, že spoločnosť Microcomp predala pracoviskám MSSR predražené zariadenie. K omylu došlo tak, že tlačiareň predaná firmou Microcomp mala v cene aj predlźený servisný balíček. Preto bola drahšia, ako referenčná cena na internete. Pri skúmaní cien na internete som si nevšimol, že aj tu ponúkajú rozšírený balíček podpory za 280,13 € s DPH. Po zrátaní internetovej ceny a balíčka podpory dostaneme cenu 1 936,45 € s DPH, ktorá sa od ceny z Microcompu liši o zanedbateľných 20,75 € s DPH. Na základe tohto omylu sa ocitli spoločnosť Microcomp aj pracovníci Ministerstva Spravodlivosti v negatívnom svetle, za čo sa im všetkým ospravedlňujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?