Z cudzieho krv netečie Enterprise Professional 2.0

Autor: Matej Hlôška | 19.4.2013 o 9:00 | (upravené 19.4.2013 o 13:04) Karma článku: 15,87 | Prečítané:  1174x

V rozpočte Slovenskej republiky chýba 360 miliónov. Šetriť už asi nie je kde. Preto vláda pritvrdila v snahe vytiahnuť ľudom z peňaženiek každý mysliteľný cent, akceleruje činnosť exekútorov pri vymáhaní nedoplatkov na odvodoch a ešte aj čašníkom idú siahnuť na ich prepitné. Je to ale len snaha zabezpečiť istoty sebe, kamarátom a mecenášom. Volení a nimi dosadení rozhadzujú verejné financie bez štipky hanby.

Dnes sa budem venovať nákupu notebookov. Dôvod je jednoduchý. Kto bol schopný nájsť tento blog, je určite schopný na príklade prenosných počítačov porozumieť miere arogancie, ktorá je už pri obstarávaní hardvéru povýšená na spoločenskú normu. Je úplne jedno, či obstarávajú na Úrade vlády, v Národnej rade, na ministerstve, alebo nejakej provinčnej „univerzite“. Rovnaké princípy platia na župách i obecných úradoch a kadejakých užitočných ústavoch. Notebook musí stáť aspoň 1500€. Bez ohľadu na to, že vláda centrálne vyjednala licencie na operačný systém a kancelársky softvérový balík, sa nakupujú počítače cenovo navýšené aj o Windows a Office. Takže kupujeme tú istú vec dvakrát.  Vie mi niekto vysvetliť, načo je nejakému lamerovi notebook za 1500? Ide o ľudí, ktorých vrchol počítačovej gramotnosti predstavuje vytvorenie prezentácie v papagájových farbách a pohyblivými prechodmi medzi jednotlívými slajdmi. Zväčša ani to nie. A to bez urážky.


Dovolím si parafrázovať Lukáša Filu: Tento príspevok píšem na novom notebooku z Nay, ktorý vie všetko čo potrebujem a stál 399€ s DPH. Na tomto počítači robím aj CAD výkresy s desiatkami vrstiev a stovkami objektov. Spúšťam tu aj strih, editáciu a renderovanie videa. Väčšinou mi na pozadí beží program, obsluhujúci viacero bezpečnostných kamier v režime „record on motion“.  Nedúfam, že každý rozumie vyššie spomínaným pojmom. A o to práve ide. Som totiž presvedčený, že 99,5 percenta tých referentov, sudcov, úradníkov, pre ktorých sa nákupy predražených notebookov organizujú, tiež netuší, o čom píšem. Na solitaire, facebook, mahjong, nejaký ten Office a SAP aplikáciu stačí desaťročná mašina. Presne taká, ktorú používam ako DVR server na obsluhu mojich bezpečnostných kamier.
Poslancom, úradníkom v štátnej správe či samospráve určite netreba notebook za 1500€. Drahý notebook neopraví chyby v ministrových grafoch. Aj 600 eurový notebook by bol luxus. Kávotesná klávesnica sa dá za haliere vyrobiť s použitím potravinárskej fólie.

Viete si predstaviť, že by nejaké ministerstvo objednávalo flotilu referentských vozidiel kde by priamo v súťažnom zadaní definovalo, že na 10 vozidiel  je vyčlenených milión EUR? To si málokedy dovolia, lebo autám a futbalu rozumie každý. No presne takýmto spôsobom sa obstarávajú aj prenosné počítače. Takže každý, kto číta o obstarávaní notebookov drahších ako 600 EUR si môže byť istý, že ide o bohapusté plytvanie, ak nie priamo o zlodejinu.

P.S. Ukazuje sa, že jeden bloger nestačí udržať tempo, akým pribúdajú prípady bezprecedentného mrhania verejnými peniazmi. Kým vznikol tento text, objavili sa dve nové megakauzy, týkajúce sa verejného obstarávania:  Čaplovič dá 25 miliónov za web a V čudnom tendri na reklamu bola obec ako biely kôň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Antigény sú v tom nevinne

Antigénové testy sú užitočným nástrojom v boji s pandémiou.


Už ste čítali?