Keď počítače obstarávajú JUDrlanti u prezidenta hlavy štátu

Autor: Matej Hlôška | 6.5.2013 o 11:32 | (upravené 6.5.2013 o 12:22) Karma článku: 16,94 | Prečítané:  1254x

Prečo mám pocit, že každé verejné obstarávanie výpočtovej techniky je nejakým spôsobom zbabrané? Pomaly neprejde deň, kedy sa nedozvieme o nejakom pochybnom nákupe. Tak ako to bolo aj v prípade tendra na nákup výpočtovej a kancelárskej techniky pre kanceláriu prezidenta. Áno, ide o malý nákup, ale 40 tisíc EUR je z pohľadu ľudí, ktorí z minimálnej mzdy 320 EUR ešte prispievajú na chod štátu, suma astronomická.

Spočiatku som sa na diskusii k článku zabával. Všetky tie narážky na denník RSS, telefonovanie cez google, kšeftovanie s blatníkmi a adrenalínové poľovačky. Spočiatku som si vravel, že nebudem blogovať o blogu Mateja Piláta a článku publikovanom na portáli SME. Očakával som totiž, že redaktor Miro Kern túto chrumkavú tému rozvinie a dá jej dobrú koncovku. Aj preto, že sám konštatuje porušenie zákona o verejnom obstarávaní. Keďže sa zatiaľ tak nestalo, rád by som ho povzbudil. Vlastne by som rád takouto formou vyzval všetkých novinárov k dôraznosti a dôslednosti pri témach, v ktorých opisujú flagrantné porušenie zákona. Nech už pramení zo zámeru alebo nekompetentnosti. A rád by som povzbudil podnikateľov, aby využili služby Úradu pre verejné obstarávanie, alebo iné inštitúcie. Tak, ako to už úspešne urobila slovenská firma Grand Power v prípade zmanipulovaného tendra na nákup pištolí pre policajtov.

Aj keď sa už o tom písalo, asi to nestačilo. V kancelárii prezidenta niekto porušil zákon. Hovorca Marek Trubač sa to pokúsil obhajovať spôsobom, ktorý jasne dokazuje, že za porušenie zákona sa nikto nemieni ospravedlniť a že nie je záujem vinníka potrestať. Zároveň sa ukázalo, že nemajú v úmysle ani zosúladiť špecifikáciu pretmetu obstarávania so zákonom.

Čo je to za úrad, kde je na dokumente, dokazujúcom nezákonné praktiky, podpísaný vyštudovaný právnik? Ako je možné, že po previnení nenasleduje trest a ospravedlnenie? Ako si môže prezident uplatňovať nárok na rešpekt hoc aj za cenu súdneho sporu, keď jeho podriadení porušujú normy? Prečo by mali občania akceptovať úrad nabitý právnikmi, ktorí kašlú na zákony? Dovolím si citovať diskutéra citizen_SK k spomínanému článku: "...kazdopadne vidno aki diletanti tu sutaz robili. V privatnej sfere by si asi nikto nedrzal vo firme takych idiotov."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Alena Holka Chudžíková

Musíme si vybrať, či sme Slováci, alebo Maďari?

Ak zákony nepoznajú viacnásobnú národnostnú identitu, je čas to zmeniť.


Už ste čítali?