Plachtince na ministerstve spravodlivosti

Autor: Matej Hlôška | 15.5.2013 o 10:30 | (upravené 15.5.2013 o 13:01) Karma článku: 13,57 | Prečítané:  2072x

Vo viacerých blogoch sme sa venovali chaosu a netransparentnosti pri verejnom obstarávaní informačných technológií na ministerstve spravodlivosti.  Za informatizáciu je tam zatiaľ zodpovedný riaditeľ Sekcie informatiky a riadenia projektov Vladimír Ivantyšyn. Mimochodom, pozvali si ma nedávno na ministerstvo aj na stretnutie, údajne sa porozprávať. Namiesto rozhovoru  mi však sporadicky naznačovali, že so mnou strácajú čas (ja som im urobil láskavosť a pricestoval od Prievidze) a za obsah blogov sa mi vyhrážali bližšie neurčenými mocenským a právnymi postihmi.

Ministerstvo spravodlivosti má s preslávenou ROA (Regionálnou obstarávacou agentúrou) z Horných Plachtiniec podpísané dve zmluvy zo 17. 1. 2013 (1, 2). Zdá sa, že obstarávanie prostredníctvom externých súkromných firiem sa u šéfov našej justície teší obrovskej popularite. Aktuálne (od 4.1. 2013) prebieha na ministerstve verejné obstarávanie „IT služby pre e-justice“. Má ísť  o komplexný a závažný projekt modernizácie našej justície, o čom svedčí aj fakt, že bude  platený nielen zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, ale i z fondov EÚ, Švajčiarskeho finančného mechanizmu, Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu. Celkovo pôjde o viac, ako 13 milionov EUR. Toto obstarávanie však nerobia „Horné Plachtince“ zrejme len preto, lebo ich zmluvy s ministerstvom sú až z 19. 1., ale už pomerne známa košická firma Pro-tender s.r.o. Chceli sme zistiť, ako si ju Ivantyšyn a spol vybrali a na základe akej zmluvy pracuje táto spoločnosť pre rezort. Ak si na stránke Ministerstva spravodlivosti v príslušnej sekcii „zmluvy“ vyťukáte Pro-tender, vyskočí vám jediná zmluva. Tá je však uzavretá na niečo úplne iné – na projekt Slov-lex, čo je elektronická zbierka zákonov.
Pro- tender s.r.o. teda na  „IT služby pre e-justice“ nemá žiadnu zmluvu a realizuje obstarávanie takéhoto kľúčového projektu (na financovaní ktorého sa podieľa predovšetkým EÚ ale aj občania Švajčiarska a Nórska) bez akéhokoľvek legálneho základu!!!

Počuli niekedy u nás na ministerstve spravodlivosti o čomsi,  ako „machináciách pri verejnom obstarávaní“? No, asi nie. Dovolím si však pripomenúť, že v ÉU, Švajčiarsku a Nórsku sú na takéto veci extrémne citliví. Takže keď sa rezortu justície nepodarí ďalší veľký IT tender, tak budeme všetci vedieť prečo. Lebo ho niekto zbabral.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?