Vážený súdruh brat minister dva (2.0)

Autor: Matej Hlôška | 19.5.2013 o 18:03 | (upravené 19.5.2013 o 18:33) Karma článku: 19,17 | Prečítané:  1491x

Prijatie novely zákona  o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov väčšinou zákonodarného zboru ovplyvní nielen občianske slobody, ale posilní aj sľubované istoty.  Reakciou na vznik ohlasovacej povinnosti po deväťdesiatich dňoch hlásiť zmenu trvalého pobytu je mnoho ironických listov ministrovi Kaliňákovi. Jeden taký sme napísali aj my. Ale keďže ide o mimoriadne závažnú vec a potvrdenie bezprecedentného zásahu štátu do súkromia, pozrieme sa na tento totalitný zákon z hľadiska informačných technológií a súvisiaceho biznisu.

Nebudem podrobne rozoberať lživé tvrdenie, že „vďaka tejto úprave bude štát vedieť zasielať sociálne dávky a dôchodky.“ Lebo táto vec bola v doteraz platnom zákone dostatočne ošetrená v paragrafe 5 (Z.z. 253/1998): „Občan, ktorému bol trvalý pobyt zrušený podľa § 7 ods. 1 písm. d) až g) a ktorý sa nemôže prihlásiť na trvalý pobyt podľa § 3 alebo 4, sa môže prihlásiť na trvalý pobyt v ohlasovni v mieste, kde sa zdržiava ... Adresa sídla obecného úradu tejto obce je adresou takého občana na účely doručovania písomností od orgánov verejnej správy a iných štátnych orgánov ...“. Ako si určite mnohí všimli, ani zákon, ktorý už má účinnosť, nie je zárukou, že si predseda vlády vlastnou hlavou prevezme súdne obsielky. Takže novela potrebná nebola a účinnosť zákona je do značnej miery závislá od toho, KTO je adresát.

A dostávame sa k pointe. Samozrejme, že nejde o zvýšenie komfortu občanov a zabezpečenie doručenia ich dôchodkov. Ide o rozšírenie elektronických už papierovo existujúcich služieb, ktorých dodávateľom je spoločnosť Ditec a.s. Citujem Daniela Lipšica, ktorý o tom podrobnejšie píše na svojom webe. „Všetko sa začalo obstarávaním formou rokovacieho konania bez zverejnenia na aplikačné programové vybavenie registra obyvateľov. Rokovacie konanie bez zverejnenia bolo odôvodnené tým, že ide o uzavretie čiastkovej zmluvy na základe platnej rámcovej zmluvy. O akú rámcovú zmluvu sa jednalo, nie je možné prostredníctvom internetu zistiť. Isté je, že rámec určite presiahla. Zmluva o dielo č. 1909/DIT/2003 bola uzatvorená na sumu 99 184 457 Sk bez DPH, čo bolo cca. 4 017 000 EUR s DPH...“. A tak ďalej, dodatky, dodatky k dodatkom. No a na základe schválenej novely o ohlasovaní občanov pribudla občanom nielen sankcia za neohlásený pobyt, ale vo vzťahu medzi rezortom vnútra a spoločnosťou Ditec pribudne minimálne jeden ďalší dodatok k zmluve v hodnote pár NAŠICH miliónikov. Ditec si predsa zaslúži istoty. V nasledujúcom blogu sa k tejto kauze vrátime, pozrieme sa na centrálnu ohlasovňu a s ňou súvisiace absurdity.

Dodatok k blogu: Medzičasom sa minister Kaliňák musel na základe neočakávaného tlaku internetovej mienky vykrúcať pred novinármi s tým, že však zákon je síce potvrdený, pritvrdený, ale len tak naoko. Že však nikto nebude reálne za jeho neplnenie pokutovaný.  Takže, súdruh brat minister, šliapli ste do pekného vedľa. Zlyhalo Vám pí ár. Načo stresujete plénum Národnej rady a občanov legislatívnymi zmenami, ktoré sú nedemokratcké a nevykonateľné? A ktoré nedokážete obhájiť?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Antigény sú v tom nevinne

Antigénové testy sú užitočným nástrojom v boji s pandémiou.


Už ste čítali?