Obvinený z machinácií za 26 miliónov EUR dozerá na reformu justície

Autor: Matej Hlôška | 31.5.2013 o 13:45 | (upravené 2.6.2013 o 22:31) Karma článku: 25,27 | Prečítané:  5021x

V ostatných dňoch sa v médiách prevalila kauza týkajúca sa košickej obstarávacej firmy Pro-Tender. Polícia zverejnila, že majiteľ tejto firmy, Peter H. je spoločne s dvomi ďalšími osobami podozrivý z machinácií pri tendri v košickej nemocnici za viac ako 26 miliónov Eur z fondov EU. Podľa polície manipulovať sa malo v tom zmysle, aby vyhral konkrétny záujemca. Preložené do jednoduchého jazyka, niekto sa na europeniazoch mal poriadne nabaliť. Médiá pomerne ľahko zistili, že Pro-Tender je dvornou firmou prakticky pre všetky biznisy v zdravotníctve a v rámci obstarávania v súvislosti s projektom Košice - EHMK. Ide teda o sféru vplyvu mocenskej skupiny Paška - Raši.

Pro-tender však za podivuhodných okolností  pôsobí aj v rezorte spravodlivosti (ako aj inde po celom štáte). Tam má bez akejkoľvek zmluvy (!) na starosti kľúčový projekt reformy justície (legislatívy a väzenstva) pod názvom „IT služby pre e-justice". Peter H. sedí dokonca vo výberovej komisii.

Predstavme si, že polícia úspešne (dúfajme) dokončí vyšetrovanie. Peter H. sa postaví pred súd. Ako však môže súd pokojne rozhodovať o niekom, koho platí ministerstvo spravodlivosti? Veď to je absolútne choré. Rešpektuje vôbec minister spravodlivosti Borec fakt, že ak polícia Petra H. obvinila (ide o človeka v obrovskými politickými konexiami), tak existuje množstvo závažných a na reálnom základe postavených podozrení o jeho nezákonnom konaní? To skutočne musí Ministerstvo spravodlivosti spolupracovať pri verejnom obstarávaní (ide o veľmi podobný projekt ako v košickej nemocnici), ktoré sa navyše týka budúcnosti justície s firmou, ktorej majiteľ bude zrejme čoskoro stáť pred súdom?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?