Slovák som ja od rodu – ale na Maticu už treba buldozéry

Autor: Matej Hlôška | 12.7.2013 o 13:45 | (upravené 12.7.2013 o 13:50) Karma článku: 18,90 | Prečítané:  2762x

Už toho bolo dosť. Áno, v roku 1990 som sa hlásil k určitým myšlienkam a bol som aktívny v Slovenskej národnej strane. A minimálne dvesto rokov dozadu viem dokladovať slovenskú národnosť. Mám priezvisko, ktoré je nepochybne slovenské. A prišiel som o kamaráta, skutočného ľavicového intelektuála, ktorý ma považuje za „príliš silného národovca". To len na margo, aby sme tieto veci nemuseli rozpitvávať v diskusii. A teraz k veci: firma s názvom Matica slovenská už mala byť dávno podrobená auditu. Po slovensky povedané, už tam mali byť nasadení vyšetrovatelia a následne buldozéry.

Za ostatných 20 rokov si nepamätám v súvislosti s Maticou slovenskou nič iné, len hanebné škandály. A tlač pornografie v ich tlačiarni Neografia je to najmenšie zlo, ktoré sa mi v súvislosti s Maticou vynára. Teraz sa ale odpútajme od tém národného obrodenia, historickej úlohy Matice, viac-menej otvorenej podpory temných stránok našej nedávnej histórie. Pozrime sa do súčasnosti a plánovanej budúcnosti. Oni si  fakt myslia, že tu všetci seno žerieme.

Matica ide digitalizovať, vo veľkom a nie za svoje. Čo také skrýva Matica vo svojich depozitoch, ktoré ani nemá? Aké výnimočné originály má Matica, keď potrebuje skenovať za dva a pol milióna EUR? Čo také má Matica, čo by nebolo v depozite niektorého z múzeí? A ak, je toho naozaj toľko, že potrebujú skenovať za také nehorázne peniaze? A kto formuloval tie komplikované súťažné podmienky verejného obstarávania?  Som presvedčený, že to nebol človek z Matice. Lebo sú naformulované príliš odborne a zároveň špecificky. Dovolím si špekulovať, že im to formuloval budúci dodávateľ, budúci víťaz obstarávania.

Odhliadnuc od niektorých nehoráznych podmienok opierajúcich sa o neprehľadnú legislatívu (odvody) v bode III.2.1) sú podmienky v ďalších bodoch III.2 nastavené tak, aby ich spĺňala len firma, ktorá už je dlhé roky prisatá na prsia štátneho rozpočtu a má dosť peňazí na ošetrenie nezhôd s legislatívou. A to nehovorím o „technických podmienkach“. Keďže niečo o OCR, teda o optickom digitalizovanom rozoznávaní znakov viem, pýtam sa, prečo musí mať uchádzač skúsenosti „v rozsahu najmenej 300.000 normostrán skonvertovaného textu z objektu formátu A3“? Ste sa tam zbláznili? Túto pásovú, remeselnú činnosť naučím nášho Ivana, čo robí aktivačné práce, za tri dni. Na danej technike. Áno, je tu pár firiem, ktoré pre štát skenujú OCR vo veľkom.  A niektorá z týchto pár firiem asi písala špecifikáciu zadania.

Poďme na ďalší nezmysel: „1.Ukončené min. vysokoškolské vzdelanie II. stupňa v odbore kameramanská tvorba“. No, aj keď mnohí matičiari majú ukončené rozličné stupne rozličných škôl v rozličných smutných érach našej histórie, nebráni im to v tom, aby písali hlúposti. Lebo týmto podmienkam nevyhovuje ani Paľo Barabáš, ktorý mimochodom urobil pre Slovensko viac, ako celá tá matičná suita za uplynulých 80 rokov. Paľo neabsolvoval štúdium odboru  kameramanská tvorba na VŠMU. Filmár, ktorý asi najviac preslávil Slovensko, by neprešiel matičiarskym sitom.  Prosím Paľa, aby sa na mňa nenahneval, že si ho beriem do .. ako priklad.

Takto by sme mohli ísť takmer bod za bodom súťažných podmienok zverejnených Maticou slovenskou. Veľmi pochybujem, že rozsah a cena obstarávania je v súlade so skutočnými potrebami tejto organizácie.  A veľmi pochybujem, že po preskúmaní výzvy Úradom pre verejné obstarávanie, by takto nastavené obstarávanie nebolo zrušené. Lebo je šité niekomu na mieru podobne, ako v prípade Ministerstva dopravy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Alena Holka Chudžíková

Musíme si vybrať, či sme Slováci, alebo Maďari?

Ak zákony nepoznajú viacnásobnú národnostnú identitu, je čas to zmeniť.


Už ste čítali?