SMER nenávratne prispieva 50 miliónov EUR – verným samosprávam?

Autor: Matej Hlôška | 15.7.2013 o 14:00 | (upravené 15.7.2013 o 14:13) Karma článku: 26,31 | Prečítané:  4549x

Počuli ste už o združení DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska - DEUS? Nie? Ani ja až do chvíle, kým som nenarazil na informáciu, že dostane nenávratný finančný príspevok takmer 50 miliónov EUR. Tak som si ich trochu preklepol.

Ide o združenie, založené Ministerstvom financií a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Podľa Zakladateľskej zmluvy o založení záujmového združenia je cieľom propagácia a podpora informatizácie verejnej správy. Za eurofondy vraj, no samozrejme že sa finančne podieľa aj štát.

Obce síce nemajú vybudované verejné osvetlenie, kanalizáciu a čističky odpadových vôd, chodci chodia po cestách, lebo nie sú chodniky, ale priemerne do každej dediny kúpi DEUS 7 počítačov a 2 multifunkčné zariadenia, pri ktorých samozrejme že už poznáme aj značku. Bude to - chviľka napätia - HP. Distribútori konkurenčných značiek by sa mohli pozrieť na tento dodatok, položka 633002.

Som veľmi zvedavý, ako si ZMOSáci predstavujú splnenie programu v podmienkach, keď sa mnohí starostovia pripájajú na internet cez vlastný modem, pretože v obci nie je slušné internetové pripojenie. Takých obcí nie je málo. Je to ako stavať dom od strechy.

A podľa tabuľky v dodatku zmluvy je ešte viacero perál. Napríklad počítač pre pracovníka DEUS za jednotkovú cenu 15 840,00 EUR. To bude asi Cray Titan pre predsedu trafiky.

Zabehlo mi pri pohľade na objem tonerov, ktoré ide DEUS nakupovať pre svoje potreby  - za 7680 EUR. To je okolo 500 náplní, pri životnosti náplne dajme tomu iba 500 strán, nám vychádza, že v združení plánujú vytlačiť 250 tisíc (!) strán kancelárskeho papiera. Rozpočítané na rok, by museli denne vytlačiť 680 strán, bez ohľadu na víkendy, sviatky či Vianoce.

Alebo položka "účasť ZAMESTNANCOV na konferenciách, seminároch" - suma vyčíslená na  84 000,00 EUR. Trocha drahé konferencie a semináre, nezdá sa vám?

Je tam ešte zopár do očí bijúcich nezmyslov, ktoré človeka nútia špekulovať, či sa niekto zbláznil, alebo je to flagrantný tunel, alebo len neschopnosť, alebo „malá domov" za odmenu pre verných komunálnych politikov.

No a na záver dobrá správa pre zatiaľ neznámu PR agentúru. Ľudia z DEUS si cez vás preperú bezprecedentných 1 051 200,00 EUR! Kde sú tie časy, keď o kvalite projektov rozhodovalo to, ako fungujú a nie, to ako sa o nich hovorí?

DEUS ex machinácia!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Antigény sú v tom nevinne

Antigénové testy sú užitočným nástrojom v boji s pandémiou.


Už ste čítali?