reklama

Nostalgia versus verejný záujem

Darilo sa im nielen počas vládnutia Ficovho kabinetu, ale aj počas panovania modrých vlád. Kedysi, 15-20 rokov dozadu, boli špičkou až do takej miery, že z nadobudnutého dobrého mena žijú i dnes. Hovorím o značke Hewlett-Packard, alebo HP. Kedysi líder a synonymum kvality je dnes v oblasti notebookov líder akurát tak v poruchovosti.  Tlačiarne a multifunkčné periférie možno nie sú tak markantne poruchové, ale majú iné problémy, týkajúce sa najmä softvéru a ovládačov. Prečo teda vo výberových konaniach pre štátne organizácie obstarávatelia tak často vopred požadujú práve zariadenia od HP?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Odhliadnuc od toho, že vopred definovaná značka je porušením zákona, uniká mi, prečo sa verejní obstarávatelia k HP tak upierajú? Žeby sentiment? Možno. Sám som bol donedávna značke HP verný. Za ostatné tri roky som kúpil od nich dva notebooky. Na jednom z nich píšem aj tento text. Druhý bol trikrát v servise s rovnakou poruchou (porucha základnej dosky a komponentov v dôsledku prehrievania sa) až mi napokon vrátili peniaze a kúpil som si inú značku. To, na čom teraz píšem už má externú klávesnicu a vykazuje aj ďalšie príznaky blížiaceho sa konca. V jednom prípade boli oba notebooky HP v servise súčasne (náhodička).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším možným motívom, prečo obstarávatelia preferujú HP aj za cenu porušenia zákona, môže byť skutočne profesionálne nastavená podpora a servis. V tejto oblasti sú v HP azda neprekonateľní, klobúk dole. Ak pripustíme zovšeobecnenie, že každý počítač a periféria sa môžu pokaziť, tak výhodu má majiteľ značky s najlepším servisom. V takom prípade sa však v špecifikácii obstarávania nesmie uvádzať značka, ale prísne servisné a záručné podmienky. A kto ich nespĺňa, má smolu.

Čo by ešte mohlo byť zdrojom popularity značky HP u štátnych zamestnancov? Veď za uplynulé dva roky zaplatil štát firme HP za služby a tovar vyše dvoch miliárd v slovenských korunách. Za to by mohla byť postavená polovica cesty R2. A to hovoríme len o priamych kontraktoch medzi HP a štátom, nie sú tam zarátané ďalšie firmy, ktoré železo od HP distribuujú s pridanou hodnotou. Pocítil túto astronomickú sumu niekto v zlepšení služieb a fungovania úradov? Ak nie, tak tieto peniaze neboli investované vo verejnom záujme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prichádza mi na um ešte jeden dôvod, prečo sú riešenia od HP u našich úradníkov tak forsírované. Určite to nie je podliezanie ceny. Tento dôvod ale nevyslovím, pretože ako opakovane vyhlásil aj súčasný premiér, Slovensko stále nie je štandardný právny štát a mám strach. Budem rád, keď niekto zainteresovaný naznačí možnú odpoveď v anonymnej diskusii.

Matej Hlôška

Matej Hlôška

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V detstve a mladosti som čítal o Winnetuovi, o hrdinoch Jacka Londona a podobné veci. Starí rodičia pridali štipku kresťanstva a otec za vlečku komunizmu. Teraz sa s tým pasujem. Spolupracoval som so spoločnosťami Avira, Frisk Software, Symantec, Sysinternals a ďalšími. Bývalý moderátor a radca na fóre portálu viry.cz. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu