Liek proti informatizačnej antikoncepcii

Autor: Matej Hlôška | 30.7.2013 o 16:16 | Karma článku: 12,91 | Prečítané:  599x

Štát sa snaží riadiť každý detail života občanov. Väčšinou síce nepreberá zodpovednosť za chyby v riadení, ale keď napríklad chýbajú učebnice v školách, občania vedia,  kto je za to zodpovedný. Alebo keď ešte stále nie je dokončená diaľnica medzi Košicami a Bratislavou, je každému jasné, že tí čo zohrievajú stoličky na ministerstve dopravy vlastne celý proces iba sťazujú a nesú svoju mieru viny.  

 

Na to, aby štát kontroloval tok peňazí si zriaďuje napríklad ministerstvá. V období privatizácie a tvorby „kapitálotvornej vrstvy" logicky vzniklo Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku. Išlo o obrovské majetky, ktoré bolo možné privatizovať len centrálne. Uvediem iný príklad. V Chorvátsku a ďalších krajinách okolo Stredozemného mora je turizmus natoľko ekonomicky významný, že majú ministerstvá turizmu. No a keď sa pozeráme na objemy peňazí, ktoré Slovenská republika investuje a plánuje investovať do informačných systémov, potreba vytvorenia osobitného rezortu napríklad s názvom „Ministerstvo informatizácie a rozvoja technológií" je zrejmá.

Prečo ďalší úrad, ďalší úradníci? Preto, lebo roky do informatizácie tečú miliardy porovnateľné s rozpočtami už existujúcich ministerstiev. napriek tomu prakticky nič nefunguje. A prečo? Lebo to nemá pána, lebo to nemá koncepciu a poctivý cieľ.

Pritom koncept informatizácie by mohol byť pomerne jednoduchý. Na vrchole pyramídy by bol napríklad register občana, elektronická matrika. Je jedno ako to nazveme.

Občan má svoje rodné číslo, rok narodenia, miesto bydliska, údaje o poistovniach, daniach, štátnych licenciách,  krvnej skupine - napríklad. Odvediem daň a zdravotná poisťovňa to má hneď v systéme. Nie behať s potvrdeniami. Presťahujem sa, ohlásim sa na novom miestnom úrade a všetci to majú v systéme. Bez ohlasovacej povinnosti.

Je to taký problém? Áno je. Lebo niekto na jednom úrade, druhom úrade x-tom ministerstve sa rozhodne, že treba taký počítač a taký software. Je mu jedno že iný úrad pracuje s dátami v inom formáte čo v konečnom dôsledku to znamená aj peniaze vyhodené von oknom. A tento jednoduchý príklad sa zo železnou pravidelnosťou opakuje donekonečna naprieč celým štátom.

Preto je potrebné, aby informatizáciu riadil samostatný rezort. Áno, máme dosť úradov a už teraz sú názory, že by to bola ďalšia trafika pre súdruha Žinčicu. No nútila by aspoň trochu zaviesť poriadok v celom procese obstarávania a implementácie rôznych IT projektov.  Ministerstvo informatizácie by bolo určite užitočnejšie, funkčnejšie a menej škodlivé ako niektoré iné úrady. Povezme Úrad vlády.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako amatéri pripravili gigantov o miliardy? Našli absurdný recept

Cielia na problematické firmy, ktorých akcie stoja pár dolárov.


Už ste čítali?