Dnes už ani funkčnosť webu Ministerstva vnútra nikto negarantuje

Autor: Matej Hlôška | 8.8.2013 o 14:44 | (upravené 8.8.2013 o 15:57) Karma článku: 9,50 | Prečítané:  1130x

Niečo sa tam odohralo. Večer, 6.8. 2013 sa to začalo a do nasledujúceho rána sa tam nedalo prihlásiť.  Ešte v ten večer som mal rozličné signály, že rezortný web je vystavený DDoS útokom. Hovorím si, že si to overím. Že ak pošlem na komunikačný odbor jednoducho formulované otázky, tak sa vec vysvetlí. Veď tam pracujú profesionáli, kolegovia z brandže.

Dobry den,

Rad by som sa informoval, kedy sa zacal a kedy skoncil vypadok sluzieb webov podliehajucich rezortu vnutra.

- Dalej by som poprosil o potvrdenie informacie, ze islo o neplanovany vypadok, kedze sme nezaznamenali vystrahu o planovanej udrzbe.

- mate uz potvrdene, ze islo o nejaku formu DDoS utoku?

- z ktorej krajiny mohol byt utok koordinovany?

- planujete k zalezitosti vydat nejake oficialne vyjadrenie?


Matej Hloska

Obcianske zdruzenie IT Monitor

 

A ešte v ten istý deň mi odpovedali. Klobúk dole pred tým tempom.

Zdravím pán Hlôška,

v čase od 20. hod. 6. augusta do 8. hodiny 7. augusta prebiehala mimoriadna technická údržba systému webového sídla www.minv.sk.

Pekný deň

A.K.

Kancelária ministra vnútra

Komunikačný odbor

Mimoriadna technická údržba je ale v mojom preklade priekak. „Mimoriadna" údržba je odlišná od plánovanej, ohlásenej.

Fikcia: Čo keď niekto na vnútre poriadne nas..hneval niekoho zvonka. Až do takej miery, že vznikla túžba po pomste. DDoS útok je jednoduchá, komerčná záležitosť - na cieľový web sa prihlási súčasne tak veľa počítačov, že server a sieť ľahnú. Netreba si to predstavovat tak, že Jožo, Mišo a Fero sa v krčme dohodnú a cez wifinu sa zo svojich smartfónov pripoja na nejaký web. Jožo, Mišo a Fero sa ale môžu poskladať na zaplatenie takéhoto útoku. Kyberkriminalita je kšeft. Tak, ako si cez internet môžete objednať svadobné šaty, môžete si objednať zasielanie nevyžiadanej reklamy alebo DDoS útok. O všetko sa  postará hacker niekde v Číne alebo Turecku alebo v Humennom. Autori počítačových vírusov majú k dispozícii botnet (rozsiahla sieť cudzích počítačov, ovládaných na diaľku pomocou takzvaných robotov, ide prevažne o škodlivé aktivity). Stačí, ak cez svoj vírus zadajú pokyn, aby sa každý počítač napríklad raz za sekundu pokúsil spojiť s webom ministerstva vnútra Slovenskej socialistickej republiky. Možno aj Vy máte na počítači vírus, ktorý otvoril dvere vzdialenému útočníkovi a možno sa aj Váš počítač práve teraz v sekundových intervaloch pripája na web rezortu vnútra.  Oni sú naozaj takí jednoduchí, že vypátrajú Vašu IP adresu a s papierom od sudcu Vám zaklopkajú na dvere. Prefilcujú Vám dom a zoberú počítač s médiami. Tým nechcem povedať, že si máte hneď kúpiť antivírový program konkrétnej značky.

Možno to nebol DDoS útok, len im potkany prehrýzli káble. Nejako to už odkomunikujú. Ako tá vyššie citovaná dáma. DDoS útok je záležitosť, proti ktorej neexistuje úplne spoľahlivá ochrana, i keď na úrovni vládnych serverov si viem určité opatrenia predstaviť. Oveľa nebezpečnejšie ako DDoS útoky sú bohorovnosť, pohŕdanie občanmi a podobne. Ochrana pred DDoS útokmi by nemusela byť drahá. Teda musela, lebo oni dokážu lacné veci nakúpiť za milióny.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako amatéri pripravili gigantov o miliardy? Našli absurdný recept

Cielia na problematické firmy, ktorých akcie stoja pár dolárov.


Už ste čítali?