Oracle Slovensko systémovo napomáha korupcii a miliónovému tunelu

Autor: Matej Hlôška | 8.10.2013 o 12:39 | (upravené 8.10.2013 o 18:46) Karma článku: 15,93 | Prečítané:  33523x

Po posledných voľbách sa stal na ministerstve financií poradcom pre UNITAS istý Juraj Polák, spolumajiteľ a konateľ bezvýznamnej IT firmičky Indexer s.r.o. O tejto spoločnosti nie sú dostupné nijaké  referencie. Okrem jedinej, že má štatút System integrator partner Oracle. K žiadnym väčším hráčom, na rozdiel od mnohých renomovaných slovenských firiem (Oracle má u nás viac ako sto partnerov) však v tomto smere nepatrí. Veď nemá ani len web (!) a to hovorí za všetko.

Odkedy sa Polák objavil na ministerstve, začal Indexer s.r.o. akoby šibnutím čarovného prútika zarábať milióny Eur. Štátnych, samozrejme.

Stručne opíšeme tento zázračný „biznis“ model. Pán poradca, namiesto toho aby sa venoval UNITASU, donútil ministerstvo financií, konkrétne Datacentrum a Finančné riaditeľstvo SR aby jeho vlastná firma (!) vykonala audit používania licencií Oracle (odborne sa to volá LMS audit), teda či čírou náhodou niečo „nefachčí“ nelegálne.

A prečo taká obskúrna firma ako Indexer? Lebo predložil certifikát podpísaný Ivanom Vyhlídalom z Oracle Slovensko s.r.o., že Indexer s.r.o. je jediným Licence Management Services partner (LMS) pre zákazníkov zo štátnej správy v SR. Zvláštne.

Prečo? Lebo LMS je pre Oracle globálne mimoriadne dôležitý, má vybudovanú vlastnú robustnú LMS divíziu, a ak niekde na svete objavíte firmu so štatútom LMS partnera ide vždy o renomovanú spoločnosť, napríklad http://www.comparex-group.com/web/be/en/portfolio/licensing/oracle_licensing/main.htm. Garáž bez webu absolútne neprichádza do úvahy. Nehovoriac o tom, že napriek hodinám stráveným na internete, nenašli sme nič, čo by malo zodpovedať nejakej možnej exkluzivite pre „zákazníkov zo štátnej správy“, ktorú by Oracle preniesol v niektorej krajine na súkromnú firmu.

Ale poďme poporiadku. Audit síce Indexer vykonal veľkoryso zadarmo, jeho výsledkom je však fakt, že Datacentrum a Finančné riaditeľstvo SR používali „nelegálne“ Oracle produkty za 4, 5 milióna Eur! A tušíte správne, podľa Oracle Slovensko je len Indexer s.r.o, spomedzi desiatok iných dodávateľov jediný oprávnený na spätnú dodávku nelegálne používaných licencií (pozri obrázok).

Teda inak, Polákova firma bez akejkoľvek verejnej súťaže, inkasuje vďaka papieru od Oracle Slovensko rovno na drevo 4,5 „mega“ z našich daní.

Stačilo vyhodiť dve faktúry – prvá za 2 998 635,65 EUR http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=8554&id=10595 a druhá za 1 382 565,56 EUR http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=8554&id=7784.

O všetkých naznačených skutočnostiach sme podrobne informovali MF SR. Minister financií Peter Kažimír nám listom oznámil, že na základe nášho podnetu poveril odbor vnútorného auditu vykonať kontrolu. Informovali sme aj štátneho tajomníka Petra Pellegriniho. Ten IT Monitoru navrhol dokonca osobné stretnutie. Na ňom sa so mnou veľmi korektne porozprával a okrem iného mi oznámil, odvolávajúc sa na spomínané „papiere“ od Oracle Slovensko v prospech Indexeru s.r.o., že nedošlo podľa neho k porušeniu zákona, ale Poláka vzhľadom na nemorálny konflikt záujmov vyhodili a už nie je poradcom.

IT Monitor pochopiteľne oslovil aj Oracle Europe, Middle East, and Africa Public Relations. Odpovede sme od nich dostali až po stretnutí s Pellegrinim. Oracle Europe, Middle East, and Africa NEPOTVRDIL nielen možnosť existencie výlučnej exkluzivity LMS partnerstva Oracle pre konkrétne krajinu,ale samozrejme ani možnosť exkluzívneho LMS partnerstva pre zákazníkov zo štátnej správy. A v stanovisku vyslovene uviedol, že po vykonaní LMS auditu sa zákazník SÁM môže rozhodnúť, od koho kúpi potrebné licencie, citujeme: „Any customer identified as requiring additional program licenses as a result of a review conducted by the LMS may acquire such program licences through the available distribution channels for Oracle software“.

Inými slovami, „biznis“ model Polákovho Indexeru, priamo pretláčaný Oracle Slovensko s.r.o. stojí na vedomom zavádzaní MF SR a je tak arogantne nezákonný, že viac ani nemôže byť. Osvedčená dvojica Oracle Slovensko s.r.o. a Indexer s.r.o. ale nevytiahla pochybne milióny len z MF SR ale 3, 5 milióna € aj zo Sociálnej poisťovne. O tom však už v ďalšom blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Antigény sú v tom nevinne

Antigénové testy sú užitočným nástrojom v boji s pandémiou.


Už ste čítali?