„Oraclovský“ megapodvod v Sociálnej poisťovni.

Autor: Matej Hlôška | 14.10.2013 o 16:20 | (upravené 14.10.2013 o 17:12) Karma článku: 14,99 | Prečítané:  33834x

Tento text je voľným pokračovaním nášho blogu „Oracle Slovensko systémovo napomáha korupcii a miliónovému tunelu“. Ukázali sme v ňom, ako firma poradcu pre UNITAS Juraja Poláka, Indexer s.r.o., podporovaná Oracle Slovensko s.r.o., uviedla do omylu Ministerstvo financií SR a našla tak spôsob, ako obísť zákon o verejnom obstarávaní.  Vďaka tomuto manévru vytiahla z ministerstva financií za nákup licencií, ktoré mali byť nelegálne používané, 4,4 milióna eur.

Oproti tomu, čo táto osvedčená dvojica spáchala a pácha so Sociálnou poisťovňou je to však len „šepot kvetín“.  „Sociálka“ rokovacím konaním bez zverejnenia uzatvorila s Indexerom zmluvu. O čom? O vysporiadaní nelegálne používaného softwaru Oracle a odporúčam vám dobre si túto zmluvu pozrieť.  Nad faktom, že firma pána poradcu bez webu a referencií Indexer s.r.o. opäť rovno na drevo zarobila 3,5 milióna Eur sa už nebudeme pozastavovať (Indexer, na rozdiel od dnešného tvrdenia Hospodárskych novín, teda zatiaľ vytiahol od štátu 8 mega).
Pozrime sa na spomínanú zmluvu a najmä na to, za čo Sociálna poisťovňa zaplatila.  Veľmi zaujímavá je časť „cenová kalkulácia databázového prostredia“. nahladdatabazovejkalkulacie.png

Tí, ktorí týmto odborným výrazom nerozumejú, pochopiteľne nechápu, ale „insideri“ sa musia zdesiť, veď tam je najnovší a pekelne drahý HARDWARE Oracle! Dobre, pripusťme teoreticky možnosť, že Sociálna poisťovňa používala nelegálne nejaký softvér. Ale priatelia, viete si predstaviť, že používala nelegálne hardvér? Lebo taký je výsledok auditu  (poisťovňa si  podľa výsledkov auditu stiahla tento počítač a nelegálne ho používala). Je to očividný, na papieri vytlačený a príslušnými podpismi zmluvne spečatený, drzý podvod. Oracle Slovensko (cez Indexer) napľul do tváre konkurencii - Exadata Database  X3-2 predsa nie je jediná mašina na trhu, takže dostať ju do lukratívnej štátnej inštitúcie bez akejkoľvek verejnej súťaže je neskutočný výkon.  A opäť, a opakovane sa Oracle Slovensko vysmial aj svojim viac ako sto zmluvným partnerom, ktorí sa musia ťažko presadzovať na voľnom trhu a o takýchto kšeftoch môžu len snívať.
Poďme ďalej, lebo príbeh sa nekončí. Sociálna poisťovňa nemá Oraclu nikdy dosť, preto ide za 5,5 milióna „obstarávať“ technickú podporu. Potenciálny víťaz musí samozrejme vlastniť zázračný certifikát a čo ešte? No predsa musí mať vzťah k pirátsky stiahnutým počítačom,  o ktorých sme písali vyššie.
Hľadali sme nejakú štúdiu alebo fakt vážne argumenty, na základe ktorých chce „sociálka“ vyhodiť takéto obrovské peniaze, ale našli sme len zdôvodnenie ministra a šéfa dozornej rady Sociálnej poisťovne Richtera (ide o písomný záznam zo zasadnutia dozornej rady): „Zabezpečenie štandardnej a rozšírenej technickej podpory technologického prostredia ORACLE je nevyhnutné aj v kontexte, aby sa Sociálna poisťovňa vyhla takým nezrovnalostiam, ktoré v období rokov 2011 a 2012 spôsobili zanedbanie, resp. ignorovanie dodržiavania licenčných podmienok prevádzky štandardných softvérových technológií ORACLE“. Tými nezrovnalosťami myslel pán „minister“  asi úbohých 3,5 milióna Eur vyplatených Indexeru. My sme samozrejme pána ministra podrobne informovali, ale na rozdiel od ministerstva financií SR sa nám neunúval ani len odpovedať, ani len bičíkom nepohol.

Čo na záver? Predovšetkým príslušné inštitúcie by už konečne mali začať konať a narobiť poriadok s praktikami Oracle Slovensko s.r.o. Na jednej strane tu MinFin prezentuje snahu, aby sa celý licenčný proces dostal pod jednu strechu a mal jedného pána, na strane druhej sa vyhadzujú milióny a vyzeráme ako banánová republika.

Nech už to vyznie akokoľvek, Oracle je globálny líder a na to, čo praktizuje jeho slovenská pobočka, nie je táto spoločnosť odkázaná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rusom vynášali tajnosti aj na Slovensku. Vyhostenie by Moskve sťažilo operácie

Slovensko sa zrejme nevyhne vyhosteniu ruských diplomatov.

CYNICKÁ OBLUDA

Kauza Sputnik v skratke

Úžasné dobrodružstvo v úlohe užitočného idiota sa blíži k vyústeniu a my si ho môžeme zrekapitulovať.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Kde je Korčokov Rhodos

Z porovnania správ BIS a SIS vyplýva, že o ruskej diverzii nemajú obe slovenské kontrarozviedky ani poňatia.


Už ste čítali?