Oracle manipuluje s EÚ fondmi na ministerstve práce

Autor: Matej Hlôška | 24.4.2014 o 14:10 | (upravené 24.4.2014 o 17:47) Karma článku: 14,79 | Prečítané:  7249x

To, že sa roky podvádza pri obstarávaniach z EÚ peňazí, vedia všetci. Dôkazom je najnovší audit EK niekoľkých náhodne vybraných projektov z roku 2012. Podľa médií nám komisia hrozí zastavením čerpania fondov aj kvôli netransparentnému obstarávaniu či diskriminácii pri tendroch. Ukážeme Vám prípad z minulého roku, kde žiaden tender ani len nepredstierali. „Obstarávači" na MPSVaR SR a Oracle Slovensko v spolupráci so spriaznenou firmou InterWay za jediný mesiac vymysleli, zrealizovali a bez súťaže (!) aj vyplatili z peňazí EÚ takmer jeden a pol milióna EUR.

V máji minulého roku sa ministerstvo práce rozhodlo, že veľmi rýchlo potrebuje ďalšie licencie Oracle a prislúchajúcu podporu (presný opis histórie zložitého prípadu TU). Hoci sa to malo zaplatiť z OPIS-u, teda z peňaženiek Nemcov, Holanďanov atď., geniálni ministerskí „obstarávači" 2. mája 2013 oslovili priamo firmu InterWay. Tá v ten istý deň (!) predložila ponuku, ku ktorej priložila zázračný certifikát (viď príloha), že len oni VÝHRADNE POVERENÍ dodávať licencie Oracle do slovenskej štátnej správy. Pritom na Slovensku presne to isté predáva viac ako sto partnerov Oracle. Nehovoriac o tisíckach firiem po celej EÚ.

Certifikát Oracle Partner One je zjavne neplatný, nepravdivý a nezákonný. Neplatný je preto, že za Oracle Slovensko ho vystavila osoba, ktorá nie je štatutárom a nemá na to právo, ako aj preto, že v nijakej inej krajine takéto partnerstvo neexistuje. Je to „slovenské špecifikum" - na webe a na stránkach oracle.com nenájdete o niečom podobnom ani slovo. Nepravdivý a nezákonný je preto, že presne v tom istom čase iný ústredný orgán štátnej správy - Štatistický úrad SR  -  pridelil opäť priamo (rokovacím konaním bez zverejnenia) zákazku inej firme - Oracle Slovensko, s.r.o. tiež na základe certifikátu o exkluzivite a takýchto prípadov bolo len v roku 2013 viacero. Je absolútne vylúčené, aby na trhu pôsobili dva subjekty s výlučnou exkluzivitou na to isté.

Podľa informácií IT Monitoru nelegálnosť podobných praktík si už uvedomili aj v americkej centrále Oracle (v súvislosti so škandalóznymi  LMS auditmi v SR z minulého roku tiež na základe pochybných certifikátov). V  poslednom obstarávaní produktov Oracle v Sociálnej poisťovni preto už v Oracle Slovensko pre InterWay, s.r.o. certifikát o exkluzivite vystaviť odmietli, ale vydali im len potvrdenie o tom, že sú JEDNOU Z OPRÁVNENÝCH FIRIEM NA SPROSTREDKOVANIE PREDAJA (príloha číslo 2). A čuduj sa svete InterWay to opäť vyhral.

Podpredseda vlády Vážny sa necíti zodpovedný za prebiehajúci audit, lebo skúma niekoľko projektov vysúťažených pred viac ako tromi rokmi. A čo minulý rok? To si skutočne máme myslieť, že za európske peniaze môže SR drzo a bez akejkoľvek súťaže nakupovať od „vyvolenej" slovenskej firmy za premrštené ceny produkt, ktorý v EÚ bežne predávajú tisíce spoločností?  Že EK, ktorej sa nepáčia „netransparentné súťaže", nám bude tolerovať bezprecedentné vynechanie čo i len náznaku akejkoľvek súťaže? Že nemeckí, britskí, rakúski atď. občania budú ochotne platiť  miliónové sumy vyvoleným slovenským firmám na základe pochybných zdrapov papiera? Pán Vážny, hrozí nám vážny prú..er, mali by ste preto čo najskôr utekať do Bruselu a zabrániť stámiliónovým škodám, ktoré nám reálne hrozia.  A konečne by už na dlhoročné miliónové machinácie s produktmi Oracle v našom verejnom sektore mohli zareagovať aj príslušné orgány. Informácií majú od nás ale aj iných organizácií dosť.

CERTIF1-page-001maly.jpg

Certif2-page-001maly.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálne podmienky pre Lipšica

Lipšic dostal pomoc od politikov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Prišli akísi ľudia a dostali všetko

Konzervatívna skupinka vie, čo chce, a rada si to vypýta.


Už ste čítali?