Postav dom, postav plot a z chuti si zakefuj

Autor: Matej Hlôška | 13.4.2015 o 9:35 | (upravené 13.4.2015 o 10:26) Karma článku: 10,53 | Prečítané:  4750x

Ovcovoliči, ovčania, takí sme, žiaľ,  stále mnohí. Aj 25 rokov po páde totalitného režimu krotko prijímame zjavnú skutočnosť, že nás niekto nehorázne klame a už vopred predpokladá, že to prijmeme ako Boží osud. Či už je zo strany virtuálnej autority, takzvaného štátu (ktorý je azda menej reálny, ako Boh), alebo kadejakých Váhostavov. Nebudem rozoberať Váhostav, ani bandu politikov a vagabundov s právnickými titulmi. 

Tie veľké krádeže majú totiž svoj predobraz v mikrosvete každodenných obchodných a medziľudských vzťahov.  Pretočené tachometre na autách, prebaľované mäso ... príkladov je priveľa. A stále niekto skúša, ako zarobiť na našej predpokladanej neschopnosti sa brániť.

Brániť sa ale treba, sú tu policajti, súdy. A kto týmto inštitúciám z notoricky známych dôvodov neverí, je tu ešte verejná mienka. Tú do istej miery môžu ovplyvniť novinári, publicisti, alebo aj obyčajné referencie – ústne podanie.  Keď dedinský mäsiar napumpuje do klobásy vodu, tak sa o tom rýchlosťou blesku dozvedia všetci a mäsiar skončil.

No a keď nepoctivý skúsi predať stavebný materiál mizernej kvality, tak sa treba začať brániť.  Ako to urobil Roman.

Objednal si plotové tvárnice a keď mu ich vyložili, neveril vlastným očiam. Určite nespĺňali predstavu o kvalitnom materiáli, nehovoriac o estetickej stránke. Roman sa ohradil, navrhol výmenu už zaplateného tovaru.  Chce predsa stavať plot viditeľný z ulice, zaplatil sumu v hodnote prevyšujúcu dve minimálne mzdy. Výrobca  síce odpovedal, ale vysvetlil, že nedostatky na tvárniciach sú v poriadku, a Roman ich môže odstrániť svojpomocne – „ošúchaním kartáčom s plastovými štetinami za súčinnosti namáčania alebo oplachovania vodou“.  Výmena elektronickej pošty medzi Romanom a výrobcom je rozsiahla, výsledok sa dá zhrnúť do slov „chápeme Vaše rozčarovanie, ale trhnite si“. Nuž Roman sa rozhodol, že sa nevzdá. Rozhodol sa zapojiť médiá aj štátne inštitúcie. Je to azda jediná cesta, ako prinútiť nepoctivých, aby začali dbať na svoju dobrú povesť.

Kto nemá úctu k zákazníkovi, prejavuje zároveň neúctu k svojej vlastnej práci a zaslúži si skončiť v silnej sociálnej sieti alebo pod mostom. Keď sa  naučíme brániť pred nepoctivými, sme na dobrej ceste urobiť si poriadok aj s politikmi a zhubnou rakovinou, ktorá sa skrýva za slovom „štát“. 

Takto komunikuje výrobca:

Dobrý deň zákazník

Obdržali sme Vašu reklamáciu plotových tvárnic KLASIK, ktorých sme výrobcom, kde uvádzate, že tvárnice sú na 90 % poškodené a poškodením označujete tzv. „výkvety“ na tvárniciach. Podľa zaslaného priloženého obrázku sme identifikovali ešte isté „poškodenie“ tvárnic, vzniknuté vplyvom oteru.

K vzniknutým vadám podávame nasledujúce stanovisko:

Betónová plotová tvárnica KLASIK je zhotovená z betónu, ktorý je zložený z prírodných materiálov – piesok, štrk, cement a voda. Cement je produkt, ktorý sa páli z vápenca a hliny. Ako pri všetkých prírodných surovinách i kvalita vápenca a hliny podlieha odchýlkam v závislosti od zloženia ložiska. V póroch betónu prúdi voda z dážďa, pary alebo rosy a rozpúšťa čiastočne vápno. Rozpustené vápno difunduje na povrch, voda sa vyparuje a zostáva ťažko rozpustný, biely vápenný zákal. Chemický proces, ktorému podlieha vápno vplyvom poveternostných podmienok, nie je ešte výstupom na povrch betónu skončený. Vďaka dažďu a iným poveternostným  podmienkam, sa vápno pomaly odbúrava, prípadne odplavuje. Výkvety pozvoľna prirodzene miznú až do úplného stratenia. Pretože sa na povrchu betónu objavuje len diel vápna, ktorý nie je viazaný s inými surovinami z betónu, neobjavuje sa znova efekt výkvetov.

Naša organizácia v rámci potláčania vzniku výkvetov používa špeciálny vysokokvalitný plastifikátor Romix B 55 (v prílohe), ktorý okrem iného má za cieľ práve potláčanie vzniku týchto výkvetov.

Druhá vzhľadová vada, je spôsobená oterom tvárnic medzi sebou na palete. Je potrebné si uvedomiť, ako už bolo vyššie uvedené, že plotová tvárnica je vyrobená z betónu, ktorý je zložený z piesok, štrk, cement a voda. V tomto prípade najme piesok o zrnitosti 0,5 – 1,5 mm je náchylný pri otere tvárnic medzi sebou sa lomiť – droliť, čím dochádza k nepeknému efektu na tvárnici. Pri manipulácii s tovarom na paletách a pri viacnásobnom vykladaní a skladaní tovaru nie je možné zabrániť mikropohybom tvárnic medzi sebou a teda ani čiastočnému vzniku týchto oterov. Zo skúsenosti môžeme dokladovať (mnohé realizované projekty to potvrdzujú), že tieto poškodenia miznú jednak časom – opäť vplyvom dážďa a iných poveternostných podmienok alebo je možné ich odstrániť jemných ošúchaním kartáčom s plastovými štetinami za súčinnosti namáčania alebo oplachovania vodou. Týmto prirodzeným ošetrením dôjde k samovoľnému odstráneniu poškodených vonkajších zrniečok a ostávajú pod nimi ďalšie, ktoré boli v procese miešania betónovej zmesi obalené farbivom.

 

ZAVER:

Rozumieme znepokojeniu zákazníka vzniknutého z prvého pohľadu na tieto výrobky, najme pokiaľ ide o laický pohľad, teda nie pohľad odborníka.

Súčasne deklarujeme, že ani v jednom z uvedených prípadov, nemožno tieto klasifikovať ako výrobnú vadu výrobkov, ale ako prirodzený stav – pretože sa jedná o výrobky z prirodzených materiálov na báze vibrolisovaného betónu.

Reklamáciu preto z uvedeného dôvodu zamietame.

 

Pre dosiahnutie väčšej a rýchlejšej spokojnosti odporúčame najme:

1.      Očistiť tvárnice pred alebo po zabudovaní, prúdom čistej vody a jemne ich očistiť prýžovým kartáčom.

2.      Výkvety je možné odstrániť, keďže ide vlastne o klasický prípad vodného kameňa – usadeného vápenca, prostriedkami na odstraňovanie vodného kameňa. Pozor, keďže ide spravidla o kyseliny, odporúčame postupovať opatrne a konkrétny prostriedok odskúšať na malej vzorke tak, aby nedošlo k poškodeniu farby tvárnice.

3.      Iný spôsob odstránenia nežiadúcich výkvetov je očistiť povrch tvárnic zmäkčenou vodou – použitím rôznych druhov zmäkčovadiel, napr. kryštalická sóda, sóda bikarbóna, vinný ocot a pod.

Uvedomujeme si, že toto stanovisko nie je celkom podľa vôle zákazníka, preto odporúčame pozrieť tiež obchodné podmienky iných výrobcov, napríklad PREMAC, SEMMELROCK alebo INVEST, ktorých stanovisko v tejto oblasti je plne zhodné s našim.

S pozdravom

TVAREKO 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podľa vzoru Slovenska. Rakúšanov čaká plošné testovanie, Viedeň plán kritizovala

Rakúsko už objednalo približne sedem miliónov antigénových testov.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pandémia nám nadelila ďalší typ megaškandálu

Demisia sa pod rúškom udržania Smeru od moci scvrkáva na činy priamej korupcie.


Už ste čítali?