Začneme tým, že neuvidíš ani cent

Autor: Matej Hlôška | 30.6.2015 o 7:30 | (upravené 30.6.2015 o 7:59) Karma článku: 12,46 | Prečítané:  42907x

Zachytávam signály, že sa niečo začína meniť. Prichádza to pomaly, no nekompromisne. Tak, ako pijavica štátu nemilosrdne stupňuje svoj samovražedný tlak na podnikateľskú sféru, rastie aj medzi podnikateľmi vzdor. 

Rafinovanosť, nástojčivosť a neúprosnosť, akou sa štátny parazit zmocnil svojho hostiteľa, prináša svoje hnilé ovocie. 

Len v mojom bezprostrednom okolí evidujem veľa prípadov, keď sa z prosperujúcich  podnikateľov stávajú bezradní príštipkári.  Majiteľ autodopravy ešte nedávno zamestnával desiatky ľudí, dnes sa rúti do osobného bankrotu. Staviteľ už nestavia, len vydržiava spokojnú účtovníčku.  Veľký obchodný reťazec sa potáca od jednej miliónovej pokuty k druhej.  Živnostníci po tisícoch rušia svoje živnosti a hľadajú spásu v eseročkách, alebo na úradoch práce.  Majitelia firiem špekulujú, ako sa svojich firiem s čo najmenšími stratami zbaviť.  Silný sociálny štát požiera ruku, ktorá ho živí.

Prosperita patrí priemerným, nemorálnym,  zamestnaným v štátnom aparáte. Radujú sa zlomyseľní psychopati poberajúci plat na rozličných políciách, hygienach, exekútorských úradoch, či súdoch. Všetko neproduktívne zložky, bez ktorých by sa žilo ľahšie a príjemnejšie.  Bez ktorých by sa dramaticky znížila reálna nezamestnanosť a ľudia by nehrdlačili za minimálnu mzdu. Dobre sa darí pseudopodnikateľom, ktorí spolu so štátnou exekutívou vytvorili vysoko organizovanú camorru, ovplyvňujúcu  prácu zákonodarného zboru i konanie úradov.  Darí sa gaunerom s osobnými kontaktami na správnych miestach, chrapúňom, ktorí sa bez hanby dokážu podeliť o peniaze s politicky nominovaným referentom. Darí sa ľudom, ktorí pochopili, ako sa dá vybabrať so systémom okolo DPH. A samozrejme sa darí tým, ktorí určujú pravidlá tejto špinavej hry a dozerajú na ich dodržiavanie. Tým najmä. A všetci svorne nemilosrdne likvidujú konkurenciu a deformujú celú spoločnosť. 

Takýto štát je hlupák. Je obrazom tých, ktorí ho reprezentujú.  Ani bandita Calvera zo Siedmych statočných nebol taký hlupák. Calvera dokázal odhadnúť, koľko môže ukradnúť, aby mohol prísť rabovať aj nabudúce. Naši gangstri sú úplne mimo racionálnych proporcií.  Nastavili také pravidlá hry, že významná časť živnostníkov a spoločností jednoducho neprežili. Ak ich necháme v tom pokračovať, naše vnúčatá nám nebudú na hroby klásť kvety, ale vyprázdňovať  fekálne cisterny.

Vymenujem len niekoľko absurdít, ktoré majú fatálny dopad na podnikateľské prostredie.  Jednou z nich je systém odvodovej povinnosti u živnostníkov. Či sa živnostníkovi darí alebo nie, musí každý mesiac odviesť peniaze do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Takmer dve stovky. Minimálne. Nikoho nezaujíma, odkiaľ má živnostník tieto prostriedky získať. Peniaze musí odviesť, inak čoskoro začne chodiť pošta od exekútora.  Dá sa predpokladať, že napríklad väčšina bývalých partnerov Váhostavu, je práve teraz v hľadáčiku exekútorov. Kde nič nie je, ani čert neberie. Len štát.

Ďalším nezmyslom, je povinnosť odviesť DPH za každú vystavenú faktúru. Bez ohľadu na to, či bola daná faktúra uhradená. Tento inštitút, v kombinácii s gangsterským podnikateľským prostredím, položil tisíce spoločností.  A u živnostníkov nevyhnutne viedol aj k tragickým životným  situáciám.  Živnostník ručí svojim osobným majetkom. Ďalšie, možno stovky spoločností, sú paralyzované inštitútom daňovej zábezpeky. To je kapitola sama o sebe.  

No a na záver spomeniem novinku v hitparáde socialistických nezmyslov – daňovú licenciu.  To je azda ešte väčšia sprostosť ako daň z pridanej hodnoty. To je taká sprostosť, že ju nedokážem ani vysvetliť. Boľševik sa jednoducho rozhodol, že vytrieska peniaze aj od firiem, ktoré skončili v strate, alebo s veľmi malým ziskom.  Takže ak bol napríklad zisk spoločnosti v minulom roku 0,00 EUR, tak musíte štátovi odviesť minimálne 480€. Hlava ide prasknúť od absencie logiky tohto inštitútu. Z čoho? Odkiaľ mám vziať 480 Eur, keď som zarobil nulu? Logickým účinkom daňovej licencie je skutočnosť, že množstvo malých s.r.o. zmenilo majiteľa, alebo sa nachádzajú na čiernej listine finančnej správy.  Mimochodom, takto vyzerá organizačná štruktúra hydry . V tom sa nevyzná ani sám minister, ten nevie čítať ani jednoduché grafy. Toto je zložitý diagram. 

Túto hru niekto vymyslel, nastavil jej pravidlá a reguluje ju. A vôbec nie je zameraná na efektívnejší výber daní. Je to len zásterka.  Ide o absolútnu kontrolu nad cudzími peniazmi, potláčanie konkurencie v prospech spriaznených oligarchov, likvidáciu konkurenčných podvodníkov s vratkami DPH. Áno, celý ten nezmysel okolo DPH sa možno zneužíva na vyťahovanie verejných peňazí  a ich transfer do určených vrecák. A kontrolu nad celým systémom má Sekcia daňovej a colnej správy Ministerstva financií. Oni majú prístup k informačnému systému i jeho dodávateľovi, oni vedia ovplyvniť každý znak kódu aj každý údaj v databáze. Junáčikovia, oficieri :) Oni vedia určiť, komu príde daňová kontrola, či razia colníkov. A vedia ovplyvniť aj to, komu takáto kontrola zaručene nehrozí.  Zase si ma pozvite na konzultáciu. Už neprídem, nechcem byť spolupáchateľ. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako amatéri pripravili gigantov o miliardy? Našli absurdný recept

Cielia na problematické firmy, ktorých akcie stoja pár dolárov.


Už ste čítali?