Ďalší Váhostav na obzore?

Autor: Matej Hlôška | 16.2.2016 o 16:30 | Karma článku: 12,38 | Prečítané:  9114x

Významná slovenská IT spoločnosť MICROCOMP - Computersystém s r. o. čelí konkurzu.. Ešte na jeseň minulého roka o tom niektoré médiá priniesli strohú informáciu, pričom sa venovali najmä prepojeniam firmy na Jána Počiatka. 

I keď tiež len stroho. Tieto prepojenia by si  zaslúžili viac investigatívnej práce.

Poďme poporiadku. Microcomp je možno pre širokú verejnosť neznáma firma. V IT brandži je však známa. Nie je tajomstvom, že sa jej darí pri plnení dodávok pre Štatistický úrad za desiatky miliónov eur. Zaujímal som sa o niektoré možné príčiny obľúbenosti Microcompu na Štatistickom úrade, avšak  jeho predsedníčka je podľa reakcie tlačového oddelenia dlhodobo práceneschopná a tak som sa odpovedí nedočkal.

Posledný projekt s názvom Register právnických osôb a podnikateľov dokončila firma pre Štatistický úrad len nedávno a vyúčtovala zaň  cca 10,5 milióna eur bez DPH. Systém je dosť drahý a u odbornej verejnosti vyvoláva rozpaky aj kvôli jeho spornému prínosu, či duplicitnému kopírovaniu funkcionality niektorých už existujúcich systémov.  

A teraz k paralele s Váhostavom. Aj v tomto prípade ide o firmu typu „too big to fail“, ktorá vo veľkom obchoduje so štátom. Dostáva sa k miliónovým obchodom financovaným z euro fondov.  Okrem  spomínaného Štatistického úradu patrí medzi jej klientov i  Ministerstvo vnútra, Ministerstvo zahraničných vecí a ďalšie štátne organizácie. Pred širokou verejnosťou však spoločnosť zostáva skromne skrytá. A teraz Microcompu hrozí konkurz.

Namieste je otázka, čo sa stane v prípade vyhlásenia likvidácie-konkurzu spoločnosti. Bez ohľadu na to, v akej fáze sú projekty Microcompu zrealizované, musí ich niekto udržiavať. Netreba zabúdať, že Microcomp dodáva aj citlívé systémy, či už z hľadiska ochrany osobných údajov alebo národnej bezpečnosti. Konkurz v tejto súvislosti môže vyvolávať obavy. Ministerstvo vnútra, ktoré som oslovil v súvislosti s Microcompom tvrdí, že projekt, na ktorom sa  podieľa aj Microcomp je v záverečnej fáze a jeho dokončenie nie je ohrozené. Ale čo subdodávatelia Microcompu? A partneri? Nedopadnú rovnako, ako v prípade Váhostavu? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako amatéri pripravili gigantov o miliardy? Našli absurdný recept

Cielia na problematické firmy, ktorých akcie stoja pár dolárov.


Už ste čítali?