Ďalší Váhostav na obzore?

Autor: Matej Hlôška | 16.2.2016 o 16:30 | Karma článku: 12,38 | Prečítané:  9045x

Významná slovenská IT spoločnosť MICROCOMP - Computersystém s r. o. čelí konkurzu.. Ešte na jeseň minulého roka o tom niektoré médiá priniesli strohú informáciu, pričom sa venovali najmä prepojeniam firmy na Jána Počiatka. 

I keď tiež len stroho. Tieto prepojenia by si  zaslúžili viac investigatívnej práce.

Poďme poporiadku. Microcomp je možno pre širokú verejnosť neznáma firma. V IT brandži je však známa. Nie je tajomstvom, že sa jej darí pri plnení dodávok pre Štatistický úrad za desiatky miliónov eur. Zaujímal som sa o niektoré možné príčiny obľúbenosti Microcompu na Štatistickom úrade, avšak  jeho predsedníčka je podľa reakcie tlačového oddelenia dlhodobo práceneschopná a tak som sa odpovedí nedočkal.

Posledný projekt s názvom Register právnických osôb a podnikateľov dokončila firma pre Štatistický úrad len nedávno a vyúčtovala zaň  cca 10,5 milióna eur bez DPH. Systém je dosť drahý a u odbornej verejnosti vyvoláva rozpaky aj kvôli jeho spornému prínosu, či duplicitnému kopírovaniu funkcionality niektorých už existujúcich systémov.  

A teraz k paralele s Váhostavom. Aj v tomto prípade ide o firmu typu „too big to fail“, ktorá vo veľkom obchoduje so štátom. Dostáva sa k miliónovým obchodom financovaným z euro fondov.  Okrem  spomínaného Štatistického úradu patrí medzi jej klientov i  Ministerstvo vnútra, Ministerstvo zahraničných vecí a ďalšie štátne organizácie. Pred širokou verejnosťou však spoločnosť zostáva skromne skrytá. A teraz Microcompu hrozí konkurz.

Namieste je otázka, čo sa stane v prípade vyhlásenia likvidácie-konkurzu spoločnosti. Bez ohľadu na to, v akej fáze sú projekty Microcompu zrealizované, musí ich niekto udržiavať. Netreba zabúdať, že Microcomp dodáva aj citlívé systémy, či už z hľadiska ochrany osobných údajov alebo národnej bezpečnosti. Konkurz v tejto súvislosti môže vyvolávať obavy. Ministerstvo vnútra, ktoré som oslovil v súvislosti s Microcompom tvrdí, že projekt, na ktorom sa  podieľa aj Microcomp je v záverečnej fáze a jeho dokončenie nie je ohrozené. Ale čo subdodávatelia Microcompu? A partneri? Nedopadnú rovnako, ako v prípade Váhostavu? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo máme právo vedieť, či sa Fico cíti zle

Problémy predsedu Smeru môžu ovplyvniť kampaň.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aspoň Kalavská má hrdosť

Ministerka si demisiou možno naštartovala politickú kariéru.


Už ste čítali?