Zabudnutý volebný podvod 2016

Autor: Matej Hlôška | 13.5.2016 o 7:50 | (upravené 13.5.2016 o 7:57) Karma článku: 12,40 | Prečítané:  4079x

Ostatné voľby sa viacerí cítili podvedení, napríklad voliči Mostu či Siete. Ale udial sa aj jeden kolosálny podvod, ktorý je stále bez vinníkov a potrestaných. Hovorím o zlyhaní Štatistického úradu počas ostatných volieb do NRSR.

Mnohí si pamätáme, že Štatistický úrad SR nezvládal spočítavanie hlasov (o polnoci bolo zrátaných len okolo dvoch percent hlasov). Údajne došlo k hackerskému útoku. Čisté klamstvo. Ale po poriadku.

Šéfredaktor týždenníka Respekt Erik Tabery komentoval na Twitteri slovenské voľby: „To jak slovenský statistický úřad nezvládá sčítaní hlasů, je docela symbolickým shrnutím stavu Slovenska po vládě Smeru“.

Podľa viacerých členov volebných komisií nefungoval volebný informačný systém IVIS, ktorý je súčasťou kontroverzného 23 miliónového projektu. Tu „Prečo meškali výsledky volieb? Takto to vysvetľujú štatistici.“ alebo tu „Voľby 2016: Spočítavanie hlasov nezdržali hackeri

Hlavným dodávateľom systému IVIS je firma Microcomp Computersystém, s.r.o.

K hackerskému útoku nemohlo dôjsť jednoducho preto, lebo IVIS beží cez  privátnu sieť, určenú na internú komunikáciu ŠÚ SR pre účely volieb neprístupnú z internetu. Dôkaz nájdeme na strane 14 Zmluvy o poskytovaní Služby hlasovej a dátovej komunikačnej siete pre potreby volieb do NR SR 2016, kde sa dočítame, že  „...dáta idú mimo Internet rovno do privátnej MPLS siete Telekomu“.

Stránka www.volbysr.sk je cielene nastrčená návnada, aby bol Integrovaný volebný Informačný systém oddelený od internetu. Na túto stránku sú dáta z IVIS len odovzdávané. Je zriadená práve preto, aby zvládala obslúžiť veľké množstvo používateľov a poradila si aj s útokmi typu DDoS.

Táto stránka po celý čas bežala bez problémov a to na ňu určite klikali desaťtisíce používateľov. Problémom je, že na nej neboli k dispozícii  výsledky zo sčítavania – lebo ich neposkytol IVIS.

A prečo sa k tomu vraciam? Predsedníčka ŠÚ SR Benkovičová si hackerský útok z pravdepodobnosťou  hraničiacou s istotou vymyslela. Ak by sa naozaj takýto útok  udial, jej povinnosťou mala byť žaloba na „hackerov“. Dodnes tak nespravila. Dôvod – nechce aby sa v tom policajti začali „vŕtať“. Má strach.

Volebný systém (IVIS) totiž tak, ako všetko, čo na ŠÚ SR dodala za desiatky miliónov EUR firma Microcomp Computersystém,  je vytunelovaný projekt, alebo ak chcete Potemkinovská dedina.  Milióny (prevažne z eurofondov) síce boli zaplatené, mnohí si určite prišli na svoje, no na dokončenie brutálne predraženého systému už asi nezostalo peňazí. Takže na jednej strane sa hráme na obálky, plenty, urny a na druhej strane to potom členovia okrskových volebných komisií vysypú z urny, povyťahujú z obálok, zrátajú a odvezú do Bratislavy na Miletičovu, kde by mali fungovať informačné systémy za drahé peniaze.

Táto vláda tvrdí, že narobí poriadok v predražených a nefunkčných IT projektoch. Kedy konečne niekto vyvodí zodpovednosť za volebné  fiasko ŠÚ SR voči jej šéfke, ktorú roky zaujíma len preplácanie faktúr pre Microcomp Computersystém, s.r.o.?

P.S. ak bude záujem, rád poskytnem viac technických podrobností o tom, že „hackerský útok“ počas volebnej noci bol výmysel. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podľa vzoru Slovenska. Rakúšanov čaká plošné testovanie, Viedeň plán kritizovala

Rakúsko už objednalo približne sedem miliónov antigénových testov.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pandémia nám nadelila ďalší typ megaškandálu

Demisia sa pod rúškom udržania Smeru od moci scvrkáva na činy priamej korupcie.


Už ste čítali?